Turín, královská fotbalová metropole

27.07.2022

Královské město Turín je italské město, ve kterém žije okolo 900 000 obyvatel. Do Turína jsem nejel za památkami, ale za fotbalem, protože tady hrají hned dva kluby - Juventus a Torino Calcio. Turín je průmyslové město. Sídlo tady má hned několik světových značek, včetně třeba automobilky Fiat. Společně s Milánem tak tvoří nepostradatelná města celé Itálie. Poloha Turína je velmi dobrá, jelikož je kousek od Milána, Francie, Švýcarska, ale i krásných Alp. Dokonce se zde v roce 2006 konaly 20. Zimní olympijské hry. Turín byl jednu dobu dokonce hlavní město celé Itálie, a to v 19. století.

Památky

Turín má spoustu památek, ale nejvýjimečnější z nich je věž Mole Antonelliana, která slouží jako národní muzeum kinematografie. Byla postavená v roce 1958 a je to jedna z nejslavnějších památek celé Itálie. Je dokonce vyobrazena na italské dvoueurové minci. Každý rok ji navštíví stovky tisíc turistů, ale rozhodně to není kvůli muzeu. Když si totiž zaplatíte výtah, tak vás doveze na vyhlídku, odkud je nádherný panoramatický výhled na celý Turín. Bohužel budete muset čekat frontu, i když si koupíte lístky předem, jelikož ten výtah jezdí jenom v určité časy. Nepřehlédnutelnou dominantou města je Královský palác, kde sídlila vláda a parlament. Nachází se naproti budově, známé jako Prst diktátora Mussoliniho, který si přál, aby byl vyšší než Mole Antonelliana. Rekord ale nepadl. Bohužel zde není žádné muzeum a dnes tam jsou kanceláře. Všechna tato místa jsou blízko Via roma, což je nejznámější ulice v Turíně. Spojuje náměstí Piazza Carlo Felice a Piazza Castello. Uprostřed cesty je třetí významné náměstí jménem Piazza San Carlo. Celá ulice je dlouhá 607 metrů a je to obchodní a turistický ráj. Najdete zde nejluxusnější značky světa v různých odvětvích a koupíte opravdu velmi drahé věci. Samozřejmě uvidíte i několik fanshopů Juventusu. Celkově je na Via roma opravdu neskutečný počet obchodů a kaváren. Dobrá rada, ženy radši nebrat!

Juventus Turín

Co bych to byl za fanouška fotbalu, kdybych nešel navštívit Alianz arenu, což je stadion klubu Juventus. Navíc jsem se vždycky chtěl podívat na zlatý míč Pavla Nedvěda, který tuto cenu získal, když hrál v Juventusu. Pavel Nedvěd byl jeden ze dvou hráčů České republiky, který tuto cenu vyhrál a dnes je sportovní ředitel klubu Juventus. Pavla Nedvěda jistě nemusím blíže představovat. Jako velký fanoušek Barcelony jsem bohužel přestal fandit Juventusu, když tam přišel Ronaldo, ale stadion mají krásný. Dříve byl Juventus mnohem slavnější, jelikož vyhrávali, co se dalo. Celkem 31 x vyhráli nejvyšší italskou soutěž Serii A, 2x ligu mistrů a mají mnoho dalších cen. Po tom, co obejdete tyhle místnosti s trofejemi, se dostanete do rukou průvodce, který vás provede stadionem. Začíná se u vchodu pro hráče a jdete rovnou do prezidentské lóže, kde jsou nejlepší místa na stadionu. Následně projdete vnitřek stadionu až do šatny domácích, kde uvidíte obrovské místnosti pro maséry, ale i bazény, sauny a vířivky. Pak se dostanete do samotného srdce stadionu, na místa, kde sedávaly fotbalové legendy. Pak už jenom tisková místnost a fanshop. Na každé tribuně je napsáno několik dat, kdy Juventus něco vyhrál. Celkově se mi stadion moc líbil. 

Gastronomie

Turín je také známý pro svoji gastronomii, protože se zde vyrábí skvělá čokoláda. Navíc tady samozřejmě najdete skvělé italské těstoviny a pizzu. Když už zajedete do Turína, tak si určitě musíte koupit známé čokoládové bonbónky jménem gianduiotto, které jsou z čokolády. Většina ulic v Turíně je kryta speciálním starým stropem, nebo podloubím, které umožňuje lepší vzduch pod ním. Takže když sedíte v restauraci a dáváte si nějaké dobré jídlo, máte jistotu, že na vás nebude pražit slunko. Dokonce i celá Via roma je krytá těmito stropy. Turín se mi moc líbil. Je to opravdu královské italské město, a každému ho doporučuji navštívit.