Rotterdam, největší přístav v Evropě
Rotterdam je druhé největší město Nizozemska a žije zde asi 631 000 obyvatel. Je to také největší přístav celé Evropy a do roku 2004 byl i největší na světě. Bohužel ho předběhl čínský Šanghaj. Každý den do tohoto obrovského dopravního centra přijíždí mnoho zaoceánských lodí. Rotterdam ale není jenom v Nizozemsku. Kvůli nizozemským koloniím se po Rotterdamu pojmenovaly i města v USA, jížní Africe a ve spoustě dalších oblastech.
Rotterdam není vzhledově tak hezký jako Amsterdam.. Navíc se zde můžete cítit i poněkud nebezpečně. Je to tím, že když půjdete po ulici, tak často uvidíte partičky přistěhovalců, které ve vás svým hlučným chováním zanechají zvláštní pocit. Co se týče památek, tak nejznámější jsou tři. Tou první je obrovská vyhlídková věž Euromast, která je podobná věžím v Mnichově, nebo v Berlíně. Když vyjedete výtahem nahoru, tak se vám naskytne panoramatický výhled na celé město a chvilku si připadáte, jako kdybyste byli v New Yorku. Následně si projdete i dva apartmány, které jsou nahoře k pronajmutí. Z věže také uvidíte druhou z nejznámějších rotterdamských památek. Je to Erasmův most, nebo také labuť. Erasmův most je velmi moderní a důležitý, jelikož spojuje jížní a severní část města. Tento most je jeden z nejznámějších mostů v Holandsku a pyšní se délkou 800 metrů. Nejhezčí je tento most ve tmě, kdy se celý osvítí a vy si tak můžete vychutnat opravdovou nádheru. Když sejdete pár schodů dolů z vrcholku věže, tak se objevíte v luxusní restauraci opět s nádherným výhledem. Třetí významnou památkou jsou pak žluté domečky Blaakse Bos, které jsou nahnuty do 45 stupňů, a to včetně veškerého nábytku. Domeček si můžete pronajmout za zhruba 4 000 korun za noc.
V Rotterdamu hraje také známý klub Feynoord Rotterdam, který má největšího rivala Ajax Amsterdam. Mezi těmito týmy panuje velmi drsná atmosféra a spousta fanoušků už v nějaké bitce umřelo. I proto se vedení nizozemské ligy rozhodlo, že na zápasy těchto týmů mohou chodit pouze fanoušci domácího klubu. Když jsem tohle slyšel, raději jsem v Rotterdamu moc neříkal, že fandím víc Ajaxu. Feynoord tuto sezónu bude hrát finále Evropské konferenční ligy, kam se dostal i přes náš český tým SK Slavia Praha. Dokonce se stalo to, že když jsme byli v Rotterdamu, tak Slavia s Feynoordem hrála. Bohužel hrála doma, ale když si představím, že bych přijel na Feynoord jako hostující fanoušek, tak jsem byl vlastně rád. Přestože stadion Feynordu vypadá jako stará plechovka a přezdívá se mu škopek (De Kuip), je celý ekologický.
TOP 3 MÍSTA MINILANGOŠE
Vyhlídková věž ErasmusŽluté domečky Blaakse Bos
Stadion De Kuip
Největší zážitek z Rotterdamu jsem měl v momentě, když jsme jeli obojživelným autobusem. Je to autobus, který se řídí jako auto, ale když najede na vodu, tak plave jako loď. Uděláte si tak velmi netradiční projížďku hned vedle slavného mostu. Byl to nezapomenutelný zážitek a každému bych ho doporučil. Rotterdam se mi moc nelíbil. Mnohem víc se těším třeba do New Yorku, který to tady v mnoha směrech připomínalo. A pak obě města porovnám.