Gibraltar, opičí ráj na jižním cípu Evropy

27.12.2023
Gibraltar je město na jížním cípu Pyrenejského poloostrova. Gibraltar spadá pod Velkou Británii, tudíž není samostatný stát. Ze severní části je obklopen španělským územím. To znamená, že musíte napřed projít přes hranice, abyste se do tohoto města dostali. Úředním jazykem na Gibraltaru je angličtina, ale na rozdíl od Spojeného království zde lze platit eurem, nebo gibraltarskou librou, kterou Gibraltar sám razí a tiskne. Na Gibraltaru žije zde zhruba 33 000 lidí, ale tím, že je území Gibraltaru velké jen 6,8 kilometrů čtverečních, tak je Gibraltar na 5. místě z hlediska hustoty zalidnění

Rock of Gibraltar

Hned poté, co přejdete hranice, tak budete muset projít přes leteckou runway, která je řízená semafory a policisty. Podle mě to, že se procházíte po runwayi a u toho koukáte na Afriku, je krásný pocit. Když jsme si zaplatili průvodce, tak jsme samozřejmě hned jeli na Gibraltarskou skálu. Tato skála je domovem největší kolonie opic, které zde volně pobíhají. Už cestou nahoru jich můžete spatřit desítky, jelikož vám skáčou po autě, na hlavu a berou vám věci. Zhruba uprostřed cesty se nachází vchod do jeskyně St. Michael, která byla moc pěkná, ale zároveň menší a mladší oproti jeskyni na Cuevas del Drach na Mallorce. Po návštěvě jeskyně a nakrmení pár roztomilých opiček se můžete vydat už rovnou na samotný vrchol takzvané "Opičí skály". Zde se vám naskytne nádherný výhled na Afriku, Španělsko a celý Gibraltar. Na nejvyšším místě Gibraltaru se také nachází nejvíce opic, které znají místní průvodci zpaměti a mají je pojmenované. Není proto divu, že když si najmete průvodce, tak vám s velkou pravděpodobností budou opice skákat po hlavách. Jestli chcete být s opičkou kamarád, tak vám radím, abyste si vzali arašídy do batohu, protože když dáte makakovi oříšek, tak vám bude hodně vděčný. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nakrmit si opici na vrcholu Gibraltaru je neskutečný zážitek. 

Při cestě dolů ze skály je dost možné, že uvidíte vchod do nějakého tunelu. Skála byla známou pevností a je propojena mnohakilometrovými tunely. Do nějakých z nich se dá i podívat, ale pokud nejste nadšenci do válečné historie, tak bych se raději vydal na nějakou vyhlídku, odkud uvidíte třeba Victoria Stadium, což je stadion s kapacitou 5000 diváků. Na tomto stadionu se hrají převážně zápasy gibraltarské fotbalové reprezentace, která má na druhé straně Gibraltaru také tréninkové centrum. I přes to, že Gibraltar ve fotbale není moc dobrý, tak jejich hřiště vypadá moc pěkně. Jsem určitě rád, že jsem Gibraltar viděl, protože z něj mám zážitky na celý život. Jestli budete poblíž, tak určitě doporučuji návštěvu tohoto místa.