Brusel, město světové čokolády
Brusel je nádherné město. Žije zde 185 000 obyvatel, což je na hlavní město Belgie docela málo. Brusel je také centrum Evropské unie a sídlo belgického krále. Je také zajímavé, že je Brusel celkem mladý, jelikož byl založen teprve v roce 1795. I přes to se mu říká hlavní město Evropy. Belgie má tři oficiální jazyky - němčinu, francouzštinu a nizozemštinu. A Brusel není výjimkou. Když si v restauraci čtete menu, tak to máte dokonce ve čtyřech jazycích. Kromě oficiálních jazyků i v angličtině, samozřejmě kvůli turistům.
Památky
Kromě centra EU se na plakátech Bruselu objevuje i Atomium, což je zvětšenina atomu z oceli, propojená eskalátory. Každý den se zde stojí veliké fronty, aby se do atomu podívali turisté. Kousek od Atomia se nachází park Mini-Europa, kde se zobrazují zmenšené pamětihodnosti sedmadvacítky. Samozřejmě nesmí chybět známé bruselské náměstí Grande-Place, na které se ze všech směrů dostanete pouze po projití několika uliček s obchody a restauracemi. Když se pak objevíte na náměstí, tak asi nepřehlédnete radnici s vysokou věží, podle které se postavila i radnice ve Vídni či v Mnichově. Velká památkou jsou sochy čurajícího chlapečka a čurající holčičky. Čurající chlapeček je umístěný vysoko nad fontánou. Čurající holčička je ale mnohem níž, proto na ni sahalo moc turistů a město se rozhodlo ji dát za mříže. Když je veliká zima, tak oběma sochám zmrzne proud moči v rampouch. V Bruselu se nachází také spousta muzeí a zmínit musím také slavnou Katedrálu sv. Michala a Gadula, která se mi líbila nejvíce při západu slunce.
Belgický král
Gastronomie
Gastronomie v Bruselu je velmi bohatá. Samozřejmě si hned všichni vybaví perfektní belgickou čokoládu a čokoládovny na každém rohu. Z tohoto hlediska bych řekl, že pro mě i pro spoustu dětí je Brusel ráj na zemi. Čokoládovny jsou opravdu všude. Velmi silný zážitek byl, když jsem viděl, jak se čokoláda vyrábí. Brusel jsem si tím zamiloval. Kdo se tady nehlídá, tak se zblázní. Moc dobré jsou také mušle, které jsou zde také velmi známé. Najdete je v každé restauraci. Nejznámější je podávání mušlí v ocelovém kotlíku. Mušle mi také velmi zachutnaly a každému bych je doporučil. Pro Čechy je dobré, že se zde vyrábí i dobré pivo. Tolik pivních speciálů nikde jinde nenajdete. Za zmínku stojí i vafle polité belgickou čokoládou se šlehačkou a jahodami. Jsou trošku jiné, než v Amsterdamu a určitě doporučuji ochutnat oboje. Další skvělou pochoutkou jsou velmi známé hranolky s tatarkou, které se prodávají ve všech restauracích i ve stáncích v ulicích. Bruselská gastronomie si získala moje srdce a podle mě si získá i to vaše! Bohužel vás musím varovat, že po návštěvě v Bruselu může vaše váha ukazovat trochu jiné číslo, než před odjezdem.
Evropská Unie
Co byste neměli v Bruselu minout, je samozřejmě parlament Evropské Unie. Je také dost možné, že zde potkáte nějakého europoslance. Europoslanci musí mít adekvátní plat jako poslanci z Velké Británie, nebo Německa. I proto je plat europoslance třetí největší v ČR. Vyšší má už pouze premiér, nebo prezident. Europoslanec si přijíde na 175 000 měsíčně. Kromě toho mu EU dává 130 000 Kč na cestování, kapesné ve výši 8 000 Kč, kancelář v Bruselu i ve Štrasbourgu a hradí i polovinu zdravotního pojištění. I proto se mi práce europoslance moc zalíbila.
Brusel se zdá některým lidem neatraktivní, což je pro mě nepochopitelné, jelikož mě se Brusel líbil moc a doufám, že se sem jednou vrátím. Každému bych výlet do Bruselu doporučil a budu moc rád, když si to zde užijete jako já.