Boloňa ve znamení křivých věží a boloňských špaget
Boloňa je italské středověké město, ve kterém žije 380 000 obyvatel. Když si sem uděláte výlet, tak na vás určitě pořádně dýchne italská historie. Většina domů v Boloni se stavěla z cihel, které jsou červené, proto se Boloni říká červené město. Doporučuji vám především procházku místními úzkými uličkami, které jsem ještě nikde jinde neviděl. Atmosférou mi město připomínalo Veronu či Florencii.
Památky
Známé místo v Boloni je Piazza Maggiore, což je nádherné náměstí obklopené krásnými renesančními budovami. Stěžejní památkou jsou ale vysoké věže, které jsou symbolem města. Two towers jsou ze všech věží nejznámější, protože jsou křivé. Při procházce jsme nemohli vynechat slavnou fontánu, která nese název Fountain of Neptune. Fontána je zakončená bronzovou sochou Neptuna a okolo ní jsou malé vodotrysky. Basilica Santo Stefano je obrovská budova s kaplí a hrobkami. Je zajímavé, že se tato památka stavěla několik století.
Stadion
Ve městě Boloňa jsme navštívili fotbalový stadion místního klubu FC Bologna, za který hraje i český fotbalista Ladislav Krejčí. Stadion má bohatou historii, jelikož hostil i zápasy fotbalového mistrovství světa v roce 1990. Několikrát se přejmenovával. V současnosti nese název Stadio Renato Dall ´Ara po bývalém prezidentovi klubu. Stadión byl vybudován už v roce 1927 a kapacitu má 38 289 osob.
Boloňa se určitě vybaví těm z vás, kteří mají rádi boloňské špagety (Spagheti Bolognese). Toto jídlo se proslavilo po celém světě. Dokonce je původ tohoto pokrmu nejasný, protože existují dvě teorie. První z nich je, že je vařili uprchlíci z Itálie, kteří za druhé světové války utíkali buď do USA, či Velké Británie. Na druhé straně jsou lidé, kteří si myslí, že se přivezlo maso a koření z Indie. Boloňa se mi moc líbila a jsem zvědavý, jakou část Itálie navštívím dál.